PIRACKA KUCHNIA, PRZEPISY

PIRACKI DEVOLAY

+ PIECZONE MARCHEWKI

SKŁAD:

1 KG ZIEMNIAKÓW
250 GR KASZY JAGLANEJ
MĄKA ZIEMNIACZANA
SZPINAK MROŻONY 400 GR
3 CEBULE
GŁÓWKA CZOSNKU
SŁOIK POMIDORÓW SUSZONYCH
SER MOZZARELLA
BUŁKA TARTA
MASŁO
OLEJ

PRZYPRAWY:

KURKUMA
CURRY
ZIOŁA PROWANSALSKIE
CURRY
PAPRYKA WĘDZONA
SÓL
PIEPRZ

WYKON:

ZIEMNIAKI I KASZĘ UGOTOWAĆ I ZMIELIĆ
Z: KASZA
M: SZCZYPTA PIEPRZU / CURRY
W: WODA I SÓL

O: WRZĄTEK
Z: WRZUCIĆ ZIEMNIAKI
M: SZCZYPTA PIEPRZU / CURRY
W: SÓL

FARSZ:

Z: OLEJ
M: CEBULA W KOSTKĘ + CZOSNEK DROBNO
Z: SZPINAK
Z: POMIDORY SUSZONE
M: PIEPRZ, CURRY
W: SÓL / SOS SOJOWY
D: MOZZARELLA

DO MASY ZIEMNIACZANO – JAGLANEJ WKŁADAMY FARSZ I LEPIMY I FORMUJEMY UŻYWAJĄC WODY I OBTACZAMY W BUŁCE TARTEJ I SMAŻYMY NA DUŻEJ (POŁOWA PATELKI) ILOŚCI OLEJU

MASŁO CZOSNKOWE

Z: ROZPUŚCIĆ MASŁO
M: CZOSNEK + ZIOŁA PROWANSALSKIE
M: PIEPRZ
D: ODROBINA JOGURTU

PIECZONE MŁODE MARCHEWKI

PRZEKROIĆ W ZDŁUŻ NA PÓŁ
Z: OLEJ, CYNAMON
W: SÓL

PIEC W 180 °C OK 30 MIN

5 PRZEMIAN

D: PRZEMIANA DREWNA
O: PRZEMIANA OGNIA
Z: PRZEMIANA ZIEMI
M: PRZEMIANA METALU
W: PRZEMIANA WODY

PS: MOŻNA SIĘ COFNĄĆ JEDNĄ PRZEMIANĘ

OBIEG:

DREWNO >> OGIEŃ >> ZIEMIA >> METAL >> WODA
KWAŚNY >> GORZKI >> SŁODKI >> OSTRY >> SŁONY
WIOSNA >> LATO >> DOJO RÓWNOWAGA >> JESIEŃ >> ZIMA

KONTROLA:

DREWNO >> ZIEMIA
OGIEŃ >> METAL
ZIEMIA >> WODA
METAL >> DREWNO
WODA >> OGIEŃ

WIEDZA:

MARCHEW

Natura termiczna neutralna, smak słodki, wpływa korzystnie na płuca; wzmacnia śledzionę-trzustkę; poprawia funkcjonowanie wątroby; stymuluje wydalanie odpadów, działa moczopędnie, rozpuszcza chorobotwórcze nagromadzenia, takie jak kamienie i guzy; leczy niestrawność, łącznie z nadmiarem kwasu żołądkowego oraz zgagą; eliminuje bakterie gnilne w jelitach, które powodują słabe przyswajanie; stosowana w przypadku biegunki i chronicznej czerwonki; zawiera olejek eteryczny, który usuwa owsiki i obleńce.

Marchew jest pokarmem zasadowym i działa oczyszczająco przy dolegliwościach związanych z zakwaszeniem krwi, w tym przy trądziku, zapaleniu migdałków i reumatyzmie. Jest również jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniacza beta-karotenu (prowitaminy A), który chroni przed nowotworem (na Zachodzie marchew jest tradycyjnym ludowym lekarstwem na raka), jak również leczy kurzą ślepotę, zakażenia ucha, bóle uszu i głuchotę. Beta-karoten/witamina A ma korzystny wpływ na skórę i działa przeciwzapalnie na śluzówkę. Z tego powodu marchew stosowana jest w przypadku chorób skóry oraz zapaleń płuc, przewodu pokarmowego lub moczowego. Łagodzi koklusz i inne rodzaje kaszlu. Sok z marchwi, zaaplikowany bezpośrednio, leczy oparzenia. Marchew wspomaga wytwarzanie pokarmu u matek karmiących i pomaga regulować gospodarkę hormonalną. Wzmaga wysyp różyczki i ospy wietrznej. Zawiera również duże ilości krzemu, dzięki czemu wzmacnia tkankę łączną i wspiera metabolizm wapnia. Zawartość błonnika krzemionkowego oraz zdolność do rozpłynniania żółci sprawiają, że jest bardzo użyteczna w leczeniu zaparć.

Przy wyżej wymienionych dolegliwościach spożywaj około 20 dag marchwi dziennie lub pij 1–2 filiżanki soku z marchwi. Codzienne jedzenie marchewki wzmacnia zęby u dzieci, a w niektórych przypadkach zmniejsza nachodzenie na siebie zębów, gdyż sprzyja rozwojowi dolnej szczęki. Tarta marchewka jest doskonała na pasożyty i czerwonkę. Bywa również stosowana jako okład na narośle rakowe, by zmniejszyć zapalenie i odór. Gotowaną marchew stosuje się w przypadku biegunki; ugotowana i utarta na papkę marchewka lub też przygotowana w formie zupy-kremu wpływa korzystnie na trawienie u niemowląt. Jako koncentrat witaminy A i innych składników odżywczych najlepszy jest sok: powinien być pity na pusty żołądek, a w przypadku niemowląt – rozpuszczony z wodą. Sok z marchewki stanowi dobrą bazę, do której można dodać inne soki.

Ostrzeżenie: Sok z marchwi jest bardzo słodki i jego regularne nadmierne spożywanie może doprowadzić do osłabienia nerek z objawami takimi jak utrata włosów na głowie. Nie zaleca się picia więcej niż 4 filiżanek soku dziennie.

Natka marchwi ma gorzki smak. Służy ona jako bogaty w minerały dodatek do zup i bulionów. Przed podaniem posiłku łodygi można usunąć. Dodanie części natki marchwi do soku marchwiowego sprawi, że będzie on mniej słodki i stanie się lepszym środkiem przeciwdziałającym powstawaniu nowotworów, w leczeniu zastoju wątroby i objawów wilgoci.

Paul Pitchford. „Odżywianie dla zdrowia”. 

MĄDROŚĆ: 

Na tysiąc spraw rozważanych przez mądrego przypadnie jedna pomyłka; na tysiąc spraw rozważanych przez głupca – przynajmniej w jednej będzie miał rację.

Otaczający nas świat to gąszcz wzajemnie wpływających na siebie faktów, często opisywanych i postrzeganych poprzez kłamstwa, przeinaczenia, mniemania czy pobożne życzenia. Wśród tak wielu faktów i ich interpretacji łatwo jest przeoczyć istotny szczegół, pominąć kluczowy fakt, dać się zwieść pozorom czy też szczęśliwy splot zdarzeń uznać za wynik działania własnej przemyślności. Ileż błądzenia czeka tego, którego celem jest zbliżenie się do prawdy – zwykle nieosiągalnej.

Grecki filozof Ksenofanes pisał:

„A co dotyczy pewności, nie było człowieka, ni będzie,
Co by ją posiadł o bogach lub o innej jakiej bądź sprawie.
A gdyby nawet przypadkiem najtrafniej sądził, to nigdy
Sam tego świadom nie będzie: bo złuda jest wszystkich udziałem.”

Tę samą mądrość niesie opowieść przytaczana przez Sima Qiana. Zwycięzca bezlitośnie pokazuje pokonanemu jego własne błędy, które niekoniecznie są dziełem głupca, ale często wynikiem splotu niesprzyjających zdarzeń. Czy pokonany wyciągnie z nich naukę, to już zależy od niego.

Źródło: Sima Qian 司馬遷 (135–90 p.n.e.): Shiji 史記 [Zapiski historyka]; epoka Han.

Polecam: Piotr Plebaniak „Starożytna mądrość chińska w sentencjach”

Nazywam się Marcin Piniak i zawodowo zajmuje się szeroko pojętym zdrowym i świadomym żywieniem, jako wegetariański i wegański kucharz gotuję na warsztatach rozwojowych, prowadzę warsztaty gotowania i wykłady z praktycznych elementów Tradycyjnej Dietetyki Medycyny Chińskiej. Z gotowaniem jestem związany od blisko piętnastu lat. Pracowałem w profesjonalnej gastronomii w kraju i za granicą w wegańskich i wegetariańskich restauracjach.

SUBSKRYBUJ PIRACKĄ KUCHNIĘ:

SOCIAL MEDIA:

Zwykły wpis